Beiratkozás

A felvételi eljárás protokollja:
A gyermekek felvétele egész évben folyamatos a szabad férőhelyek függvényében.
A gyermek felvételét az erre rendszeresített, szülő/törvényes képviselő által kitöltött bölcsődei felvételi kérelem benyújtásával lehet kezdeményezni.

Új nevelési évet megelőző felvételek:
Egy-egy új nevelési-, gondozási év kezdetét (minden év szeptember) megelőzően, minden év tavaszán kampányszerűen történik a jelentkezések lebonyolítása. A bölcsődei férőhelyek nagy része az óvodába távozások (minden év augusztus 31.) követően szabadul fel. A tavaszi felvételeknél az előre láthatóan december 31-ig felszabaduló, a bölcsődevezető által biztosítva látott szabad férőhelyek feltöltése a cél.
A tavaszi felvételt megelőzően a bölcsőde nyílt napot rendez, ezzel segítve a szülőket a bölcsőde megismerésében. A nyílt napok időpontjairól és az aktuális nevelési év felvételhez kapcsolódó határidőiről, az intézmény fenntartójának honlapján lehet tájékozódni (www.farmos.hu) illetve a bölcsőde honlapján a híreink között.

Év közbeni felvételek:
A nevelési-, gondozási év kezdete után a felvételi adatlapok kiadása csak az esetlegesen felszabaduló férőhelyek függvényében történik. A felvétel lehetőségei a nevelési-, gondozási év folyamán természetesen már jóval korlátozottabbak. A felvétel protokollja, menete ezekben az esetekben is ugyanaz, mint a kampányszerű tavaszi felvételek során.
A bölcsődei felvétel általános feltétele:
A gyermek felvételi kérelmét a törvényes képviselő kérvényezheti.
  • Nem magyar állampolgárságú gyermek esetében szükséges az itt tartózkodást igazoló okmány a gyermek TAJ kártyája, és orvosi igazolás arról, hogy a Magyarországon életkorhoz kötött kötelező védőoltásokat a gyermek megkapta.
  • A jelentkezési igényt papír alapon kell benyújtani aláírással ellátva, a szükséges igazolások teljeskörű csatolásával.
  • A felvételi kérelmek indokait és a speciális ellátás iránti igényt, minden esetben igazolni kell.
  • Menedékes gyermek a jogszabályban foglaltak szerint, a magyar állampolgárral azonos feltételkekkel jogosult az ellátás igénybevételére.
A szülő/törvényes képviselő kérelmére történő felvétel esetei:
Bölcsődei ellátást a szülő/törvényes képviselő akkor kérhet, ha az ellátást igénybevevő gyermeke húszhetes korát betöltötte, és a gyermek napközbeni felügyelete nem megoldott, az alábbi okok miatt:
  • munkába kíván állni,
  • egészségügyi vagy szociális indokai vannak,
  • tanulmányokat folytat.


A szülő jogosult kereső tevékenységet folytatni és a bölcsődei ellátást igénybe venni az alábbi családtámogatási ellátások mellett:
A GYED-ben és GYES-ben részesülő személy a gyermek fél éves korától folytathat időbeli korlátozás nélkül keresőtevékenységet és jogosult arra, hogy gyermekét bölcsődébe írassa.
A fiatalkorú szülő gyermeke után GYES-ben részesülő gyám, időkorlátozás nélkül folytathat kereső tevékenységet bölcsődei ellátás mellett.

Nem vehető igénybe a bölcsődei ellátás az alábbi esetekben:
CSED esetén nem lehet keresőtevékenységet folytatni és bölcsődei ellátást igényelni. (Ez alól csak egy kivétel van, a nevelőszülői tevékenység.)
Ha a nagyszülő igényli a GYES-t, GYED-et, akkor a gyermek hároméves kora alatt nem részesülhet napközbeni ellátásban.

A felmerülő egészségügyi vagy szociális indokok főbb esetei:
A szülő egyedülálló és több kiskorú gyermeket nevel, a szülő súlyos betegsége esetén, ha a gyermek szülője, gondviselője időskorú, vagy szociális helyzete miatt nem tud a gyermek napközbeni ellátásáról gondoskodni.
A képzéseken történő részvétel miatti felvétel lehetőségei:
  • iskolarendszerű képzésben vesz részt,
  • munkaügyi központ által munkaerő-piacra történő visszajutást elősegítő tanfolyam az átképzés idejére,
  • felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanul,
  • ha felsőoktatási intézmény olyan levelezős képzésére jár, ahol a konzultációs napok nagy számban hétköznapokra esnek és ezt a szülő tanrenddel igazolja.


Hivatalos szerv által kezdeményezett felvételek esetei
NM rendelet 42. § (1) A gyermek bölcsődébe és mini bölcsődébe történő felvételét a szülő hozzájárulásával
a) a körzeti védőnő,
b) a házi gyermekorvos vagy a háziorvos,
c) a család- és gyermekjóléti szolgálat,
d) a gyámhatóság
is kezdeményezheti.
(2) Ha a bölcsődei nevelési év közben a gyermek bölcsődébe, mini bölcsődébe történő felvételére veszélyeztetettsége miatt kerül sor, a bölcsődére, mini bölcsődére az e rendeletben meghatározott csoportlétszám legfeljebb a bölcsődei nevelési év végéig 1 fővel túlléphető.

A hivatalos szervek írásbeli indoklásának tartalmaznia kell, hogy miért és milyen okok miatt javasolják a gyermek bölcsődei elhelyezését.

Jogosultság igazolása
A törvényben meghatározott előnyöket az alábbi esetekben e szabályzat függelékeiben a szülőknek igazolnia kell:
  • akit egyedülálló (hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él - kivéve, ha élettársa van) szülője nevel, melyről az nyilatkozat kitöltése szükséges;
  • akivel együtt a családban nevelt kiskori: gyermekek száma eléri vagy meghaladja a három főt, de reá nézve a szülő GYED-ben nem részesül / vagy a gyermek 1 éves kora után az Extra GYED igénybevételével dolgozik, és ezt munkáltatói igazolással bizonyítja.
A törvényben meghatározott előnyök igénybevételhez az alábbi esetben a védelembe vételre jogosult szerv igazolásával kell a szülőnek rendelkezni, akit — gyámhatósági határozat alapján — védelembe vettek, vagy gyámként kirendelt hozzátartozója nevel (ez esetben a 328/2011. (XII.29.). korm. rendelet 9. sz. mellékletében található igazolás szükséges).

A Farmosi Gólyavár Bölcsődében a gyermek alapellátásban való részvételére van lehetőség az alábbi esetekben:
  • akinek szülője orvosilag igazolt állapota miatt a gyermek napközbeni ellátását biztosítani egyáltalán nem vagy csak részben tudja;
  • akinek családja családgondozásban részesül és a gyermek fejlődése érdekében – a jelzőrendszer tagjai szerint - állandó napközbeni ellátásra van szüksége.